Polsko nabídka turistických míst
Duszniki Zdrój
Leží v malebném údolí řeky Dušnické Bystřice. Město je jedním z pětice lázeňských středisek v Kladské kotlině. Za svou dobrou pověst vděčí nejen výskytu léčivých a minerálních pramenů, ale i vyjímečnému horskému klima, podobnému jako v podhůří Alp.
Rašeliniště pod Zielencem
Asi 6 km od města Duszniki Zdrój leží v nadmořské výšce kolem 600 m. n. m. (přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem). Přírodní rezervace (cca 120 ha) leží na území evropského rozvodí.
Zielenec
V létě je Zieleniec turisticky zajímavou lokalitou, je možné využít značených cyklotras do okolí nebo podniknout výlety do okolních kopců.
Polanica Zdrój
Již v 16. století, prosluly zdejší minerální prameny. Tehdy už byly polanické lázně známé a populární v celé Evropě. I dnes si toto místo udržuje svůj výjimečný charakter.
Długopole Zdrój
Nejmenší lázně v Kladském výběžku ve slunném údolí. Panuje zde až neuvěřitelně idylická atmosféra, kterou navíc umocňuje majestátní tichý park. Léčí se zde ale i poruchy krevního oběhu, látkové výměny, pohybového ústrojí, chudokrevnost a vegetativní poruchy. Jsou zde také tři prameny minerálních vod, Emilia, Kazimierz a radioaktivní Renata.
Ladek zdroj
Ladek zdroj jsou jedny z nejstarších lázní v Evropě. Lázeňské procedury jsou přístupné během celého roku v rámci lázeňské kúry. Od května do října, každou sobotu a neděli, se pořádají tzv. "Otevřené víkendy", kdy je bazén přístupný pro širokou veřejnost.
Międzygórze
Je obec se 700 obyvateli, rozkládá se v údolí na soutoku potoků Wilczka a Bogoryja ve výšce 570-670 m n. m. a za svou přezdívku slezské Švýcarsko vděčí nejen svému malebnému umístění pod vrcholem Śnieżniku (Kralický Sněžník, 1423 m n. m.), ale také hojnému počtu stylových domů, které nezapřou inspiraci dřevěnými horskými domy z Tyrolska. Stánek nad vodopádem Wilzcek se proslavil vynikající klobásou (bez chrupavek, separátů, papriky, česneku a jiných zastíracích kořenících přísad) a příkladně vychlazeným a ošetřeným ležákem.
Vodopád Wilczek
Je jedna z dalších atrakcí Mezihoří, pro někoho možná vůbec ta největší, nebo nejvyšší, jak se to vezme. Největší a nejvyšší je to každopádně vodopád na svazích Sněžníku a druhý nejvyšší v Sudetech. Vznikl na tektonickém zlomu stejnojmenné říčky, padá 22 m hluboko do vodního kotle pod skalním zlomem a dál pokračuje tzv. americkým kaňonem, lemovaným 25 m vysokými skalními stěnami.
A na závěr ještě jedna perlička pro milovníky televizní tvorby. V roce 1965 se v Mezihoří točil první díl legendárního seriálu Čtyři z tanku a pes.
Medvědí jeskyně v Kletně
Poloha: v masivu Králického Sněžníku, v severozápadním svahu hory Stroma, po pravé straně potoka Kleśnica. Nedaleko od jeskyně, směrem dolů na severovýchod, se rozkládá ves Kletno.
Příjezd autem: Přes hraniční přechod Dolní Lipka/Boboszów. Z hraničního přechodu pokračujeme ve směru Boboszów, Smreczyna, Międzylesie, Nagodzice, Roztoki, Domaszków, Wilkanów, Pławnica, Idzików, Sienna, Stronie Śląskie, Stara Morawa a Kletno. Cesta trvá cca 1 hodinu a je dlouhá 54 km.
Popis jeskyně: Medvědí jeskyně, nacházející se uvnitř mramorového bloku v hoře Stroma, je nejen největší jeskyní v polských Sudetech, ale je také jednou z nejhlubších v celém Polsku (převýšení 69 m). Jeskyně o větších hloubkách naleznete na polském území již jen v tatranském krasu. Horizontálně rozložené chodby, které jsou propojeny tzv. komíny, mají celkovou délku přes 3500 m a jsou rozmístěny ve třech poschodích, přičemž nejrozsáhlejší jsou střední a spodní patro.
Mikroklima: Unikátní mikroklima jeskyně udržuje stálou teplotu okolo 6°C. Vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 100% a jeho pohyb je minimální. Tyto podmínky se podílejí na vytváření krápníkové výzdoby, která činí Medvědí jeskyni tak přitažlivou.
Prohlídková trasa: Vchod do Medvědí jeskyně (cca 800 m. n. m.) je zakryt vstupním pavilonem, ve kterém najdete pokladnu, kavárnu, expozici a projekční sál (zde je promítán film o jeskyni s prostorovým zvukem ve formátu DTS). Trasa je dlouhá asi 300 m a lze na ní spatřit cca 500 m jeskyně. Je zakázáno dotýkat se krápníkové výzdoby. Kvůli zachování jedinečného mikroklimatu je počet vstupů do jeskyně za den omezený, přičemž pro každou skupinu platí, že nemůže mít více než 15 osob.
Doba prohlídky: činí cca 40-45 min.